Mesaj gönder

Haberler

August 18, 2022

İngiliz medyası: Yüksek enflasyon, Afrikalı kadınların 'temizlik yoksulluğunu' şiddetlendiriyor.

İngiliz medyası: Yüksek enflasyon, Afrikalı kadınların 'temizlik yoksulluğunu' şiddetlendiriyor.

hakkında en son şirket haberleri İngiliz medyası: Yüksek enflasyon, Afrikalı kadınların 'temizlik yoksulluğunu' şiddetlendiriyor.  0

Referans Haber Ağı 18 Ağustos'ta bildirdi. 16 Ağustos'ta Birleşik Krallık'taki Thomson Reuters Vakfı'nın internet sitesinde yer alan bir habere göre, 15 yaşındaki Ganalı öğrenci Juliette Opoku bir keresinde okul üniforması üzerinde kanla aşağılanmış, bu yüzden her ay yok olAilesi onun için hijyenik ped alacak parası olmadığı için sınıf yaklaşık bir hafta sürdü.

Enflasyonun yüzde 32 civarında olduğu Batı Afrika ülkesinde, bir paket hijyenik pedin fiyatı geçen yıl 5 Gana Sedisinden (0,59 $) 12 cedi'ye iki katından fazla çıktı ve Oppo gibi şirketleri Ku ailesi gibi yoksul aileleri sadece paralarını hijyen ürünleri yerine gıdaya harcıyorlar.

Opoku, "Çukurculuk yaptım çünkü regl dönemimde okul üniformam kirlendiğinde ve erkekler benimle dalga geçtiğinde. Bu bana güvenimi kaybettirdi" dedi.

"Hijyenik pedler çok pahalı... Regl döneminde bazen tuvalet kağıdı, bebek bezi veya şerit kullanıyorum" dedi.

Sağlık uzmanları ve hayır kurumları, küresel enflasyonun birçok Afrika ülkesinde hijyenik pedlerin maliyetini artırdığını ve daha fazla kız çocuğunu enfeksiyon ve kısırlığa yol açabilecek hijyenik olmayan alternatifleri kullanmaya zorladığını söylüyor.

Kadınları ve kız çocuklarını savunan ActionAid, bir paket hijyenik pedin fiyatının Ocak ayına kıyasla Nisan ayında Zimbabwe'de yüzde 117 ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yüzde 50 arttığını tespit etti.

Hayır kurumları, bunun milyonlarca Afrikalı kız için korkunç sonuçlara yol açabileceğini - eğitimlerini, sağlıklarını ve itibarlarını etkileyerek, muhtemelen onları yaşlı erkeklerle seks ticaretine girmeye zorlayarak - ve nihayetinde cinsiyet eşitsizliğini şiddetlendirebileceğini söylüyor.

İletişim bilgileri